اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin جمعه 9 آبان 1393, 18:51
پس از انتقادات صریح و بی پرده نمایندگان آذربایجان غربی به اجرای اولین مصوبه دولت یازدهم با عنوان طرح نکاشت برای احیای دریاچه ارومیه و پیگیری رسانه های این استان قرار است این مصوبه اصلاح به طرح بهکاشت تغییر یابد.


به گزارش "اورمولو آی آر" به نقل از مهر، طرح نکاشت جزو 26 مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه بود که اجرای آن در زمان کشت پاییزه یعنی از آبان ماه آغاز می می شد و مجری این طرح استانداری های آذربایجان غربی و شرقی برعهده داشت و ستاد احیای دریاچه ارومیه بر آن نظارت می کرد.

این طرح در حالی قرار بود وارد فاز اجرایی شود که اشتغال اول آذربایجان غربی کشاورزی است و به اعتقاد نمایندگان این استان در مجلس اجرای این طرح مهاجرت، بیکاری و از بین رفتن کشاورزی را به همراه داشت.

اما انتقادات تند نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پیگیری رسانه ها مسئولان را وادار کرد طرح را نکاشت به بهکاشت تغییر دهند طرحی که با تصویب مجدد در هیئت دولت شاید بتواند گامی در جهت نجات دریاچه ارومیه باشد.

زمزمه های تغییر این مصوبه پنجشنبه شب در نشستی که پنجشنبه شب با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور برگزار شد مطرح شد و قرار است پس از بررسی های کارشناسی روند اجرایی آن تصویب و وارد فاز اجرایی شود.

طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به بهکاشت تغییر یافت

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی در این نشست اعلام کرد: با ارائه پیشنهادات هشت گانه از سوی آذربایجان غربی طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به بهکاشت تغییر یافت

هادی بهادری با بیان اینکه باید بدون اتلاف وقت اقدامات اجرایی برنامه های 27 گانه احیای دریاچه ارومیه آغاز شود افزود: طرح نکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به طرح بهکاشت تغییر یافت و پیشنهاداتی در این باره از سوی آذربایجان غربی ارائه شد.

وی کشت محصولات با نیازی آبی کم به جای محصولات آب بر را به همراه پرداخت مابه التفاوت آن به کشاورزان را از جمله پیشنهادات اصلاح طرح نکاشت عنوان کرد و گفت: مقرر شد در کشت بهاره به جای چغندر، گندم کاشته شود و در کشت پاییزه نیز گندم و جو کاشته شود تا آب صرفه جویی شده از این مکان به دریاچه ارومیه انتقال یابد

معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی تبدیل وضعیت آبیاری سنتی 45 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را در مدت سه سال به آبیاری تحت فشار را دیگر پیشنهاد اصلاح طرح نکاشت عنوان و بیان کرد: این عملیات در سه سال متوالی و هر سال در 15 هزار هکتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام می شود.

وی گفت: تامین برق مورد نیاز پمپاژها، ترویج کشت آبیاری پودری در محصولات پهن برگ، حمایت غذایی از مجریان طرح های احیا، نصب کنتور های هوشمند آب و برق به صورت رایگان در چاه ها، واقعی کردن نرخ آب بهای کشاورزی و تامین اعتبار برای گروه های گشت و نظارت شرکت های آب منطقه ای از دیگر پیشنهادات در اصلاح طرح نکاشت است که در جلسه آینده هیئت دولت مطرح و مصوب می شود.

بهادری با بیان اینکه سطح تراز دریاچه ارومیه به 1270 و 44 صدم رسیده است و نسبت به اول مهر با افزایش 30 سانتی متری همراه است اظهارداشت: مساحت دریاچه ارومیه به یک هزار و 658 کیلومتر مربع افزایش یافته ولی با این وجود با کاهش 11 درصدی حجم مخازن سدها مواجه هستیم.

اجرای طرح بهکاشت دستاوردهای خوبی در تغییر الگوی آبیاری سنتی به مدرن خواهد داشت

استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به پیشنهاد ستاد استانی دریاچه ارومیه مبنی بر اصلاح و تغییر طرح نكاشت به طرح بهكاشت در اراضی كشاورزی حوضه میاندوآب نیز گفت: منابع اعتباری كه قرار بود برای اجرای طرح عدم كشت موقت هزینه شود می تواند صرف توسعه شیوه های آبیاری نوین در اراضی كشاورزی حوضه دریاچه ارومیه شود.

قربانعلی سعادت با بیان اینکه در صورت تحقق این موضوع در چند سال آینده شاهد دستاورد بزرگی در حوزه كشاورزی استان و تغییر الگوی آبیاری از سنتی به مدرن خواهیم بود افزود: اجرای آبیاری پودری نیز از دیگر الگوهای مدرن در آبیاری است كه فعلا قصد داریم با ساخت و اجرای یك نمونه از آن، نتایج كار را بسنجیم.

وی ادامه داد: با توجه به تاكید معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در خصوص لزوم رعایت الزامات اصلی زیست محیطی در طرح میانگذر شهید كلانتری، ما نیز در استان آمادگی خود را برای رعایت این الزامات كه متاسفانه در گذشته مورد غفلت واقع شده است اعلام می‌كنیم.

سعادت با اشاره به اجرای طرح كشاورزی پایدار در حوضه آبخیز دریاچه ارومیه گفت: ‌این طرح كه عملیات اجرایی آن از دو سال پیش آغاز شده و هم اكنون بصورت پایلوت در 41 روستای حوضه آبخیز دریاچه ارومیه در استانهای آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی در حال اجراست، كاری شایسته است كه دستاوردهای ارزشمندی در بخش كشاورزی استان و حتی كشور خواهد داشت.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه باید از شرایط و نقطه بحرانی دریاچه ارومیه عبور كنیم، افزود: شرایط آبی دریاچه ارومیه و محیط پیرامون آن، نشانگر وجود شرایط بحرانی است لذا لازم است با همكاری ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه و دستگاههای اجرایی ملی و استانی متولی در طول سه سال اول برنامه نجات دریاچه ارومیه تلاش كنیم از این شرایط عبور كنیم تا دریاچه بتواند به حیات خود ادامه دهد.

استاندار آذربایجان غربی، طرح ترویج كشاورزی پایدار در حوضه دریاچه ارومیه را طرحی زمان‌بر و در عین حال ارزشمند عنوان كرد و افزود: بی تردید احیای دریاچه ارومیه بدون مشاركت مردم بویژه جوامع محلی كه در قالب طرح كشاورزی پایدار در حال انجام است، امكان‌پذیر نیست اما در كنار این طرح باید نسبت به تثبیت وضعیت و حفظ علائم حیاتی دریاچه ارومیه اقدام شود تا بتوانیم سایر برنامه‌های نجات‌بخش دریاچه را به مرحله عملیاتی شدن و اثربخشی برسانیم.

سعادت همچنین از آمادگی ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه برای تخصیص اعتبار جهت توسعه طرح كشاورزی پایدار در سایر مناطق و روستاهای حوضه دریاچه خبر داد و گفت: اگر محدودیت منابع مالی خارجی برای اجرا و توسعه این پروژه وجود دارد، ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه آمادگی دارد اعتباراتی را برای ترویج و توسعه هرچه بیشتر این طرح در سایر مناطق حوضه دریاچه اختصاص دهد.

استاندار آذربایجان شرقی  نیز در این نشست گفت: ستاد احیا دریاچه ارومیه زمین‌‌های تحت پوشش تغییر الگوی کشت کشاورزی در فاز نخست را در دو استان آذربایجان غربی و شرقی به ۲۰ هزار هکتار افزایش دهد.

اسماعیل جبارزاده با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یک ضرورت است و همگام با آن پیش بینی اعتبارات لازم و تخصیص به موقع آن نیز یک اولویت باید تلقی شود اظهارداشت: امروزه در بخش کشاورزی کشور این مهم باید مد نظر مدیریت کلان کشور باشد که بیش از هر زمانی نیازمند تغییر الگوهای کشت برای کاهش مصرف آب هستیم بنابراین بهتر است تجربیات موفق در حال انجام در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به کل کشور تسری یابد.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: مجموعه مدیران دستگاه‌های دولتی این استان آمادگی کامل دارد تا با تخصیص اعتبارات، مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه را عملیاتی کند.

جبارزاده گفت: گرچه دولت تمام تلاش خود را برای احیا دریاچه ارومیه انجام می دهد اما در روزهای اخیر شاهد بودیم که باران رحمت الهی در عرض 48 ساعت به اندازه تمام تلاش دستگاه‌های دولتی آب روانه دریاچه کرد بنابراین باید بیش از گذشته قدردان نعمت‌های خدادادی باشیم و از خداوند بخواهیم بارشهای مدامی نصیب این منطقه بفرماید.

دریاچه ارومیه در حال حاضر کمتر از یک میلیارد متر مکعب آب دارد در حالی که در تراز اکولوژیک باید 14 میلیارد متر مکعب آب داشته باشد.

خشکی دریاچه ارومیه تاکنون خسارتهای زیادی را در منطقه بر جای گذاشته که از بین رفتن آرتمیا تنها موجود زنده این دریاچه، به خطر افتادن زندگی حیات وحش جزایر آن، کاهش تنوع جمعیت جانوری حوزه دریاچه، وزش بادهای نمکی، شوری منابع آب زیر زمینی و... از جمله آنها است.دسته بندی : اخبار بحران دریاچه اورمیه ,
برچسب ها : بحران دریاچه اورمیه , احیاء دریاچه اورمیه , طرح نکاشت , ستاد احیای دریاچه اورمیه , طرح بهکاشت , طرح كشاورزی پایدار ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات