اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin جمعه 2 آبان 1393, 12:14
 در دیدار استاندار آذربایجان غربی و رئیس مجلس عالی جمهوری نخجوان بر ارتقای همکاریهای متقابل  در بخشهای مختلف اقتصادی، صنعتی، تجاری و کشاورزی تاکید شد.به گزارش اورمولو آی آر به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس سعادت در سفر رسمی خود به جمهوری خودمختار نخجوان امروز (پنج شنبه) با واصف طالب اف رئیس مجلس عالی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

استاندار آذربایجان غربی در این دیدار از پیشرفت و توسعه نخجوان در سالهای اخیر ابراز خرسندی نمود و گفت: با توجه به همجواری و روابط دیرینه تاریخی و فرهنگی میان نخجوان و آذربایجان غربی، لازم است بسترهای ارتقاء و تعمیق مراودات و مناسبات فیمابین در بخش های مختلف بیش از پیش تقویت شود.

سعادت با بیان اینکه متاسفانه در سالهای اخیر شاهد کاهش حجم تردد و رفت و آمدها میان دو طرف بوده ایم، ادامه داد: امیدواریم با اراده طرفین و بر اساس علقه های مشترک و روابط فرهنگی مناسب میان دو ملت، بتوانیم گام های خوبی برای افزایش مراودات و ارتباطات فیمابین در ابعاد مختلف برداریم.

وی با اشاره به اینکه در گذشته همکاریهای خوبی میان دو طرف در بخش کشاورزی وجود داشت نیز گفت: سال گذشته نیز توافقاتی میان دو طرف برای همکاری در کاشت محصول چغندرقند در اراضی نخجوان انجام گرفت که متاسفانه عملی نشد و امیدواریم در آینده با برطرف شدن موانع موجود بتوانیم همکاریهای متقابل در بخش کشاورزی را توسعه دهیم.

استاندار آذربایجان غربی با اعلام آمادگی استان در توسعه صادرات و واردات محصولات کشاورزی از نخجوان نیز افزود: بدون تردید زمینه و بسترهای لازم برای توسعه و تعمیق همکاری ها در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی، معدنی، دانشگاهی، فرهنگی و ورزشی میان دوطرف وجود دارد و باید از این فرصت در جهت رشد و توسعه دو کشور بهره گرفت.

سعادت با بیان استعداد و پتانسیل بالای استان آذربایجان غربی بویژه شهر ارومیه در رشته ورزشی والیبال نیز گفت: هم اکنون سه والیبالیست ارومیه ای در تیم ملی کشور حضور دارند و این نشانگر ظرفیت و آمادگی بالای استان در گسترش مناسبات ورزشی بخصوص در رشته والیبال با جمهوری نخجوان است.

وی همچنین بر برگزاری نمایشگاههای مشترک محصولات تولیدی دو طرف تاکید کرد و افزود: برگزاری نمایشگاه های مشترک با هدف معرفی توانمندیهای صنعتی،علمی، تجاری و اقتصادی می تواند منجر به گشایش فصل جدیدی از توسعه روابط فیمابین شود.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه تاکید کرد: نباید اجازه دهیم روابط دیرینه و مستحکم و همکاریهای متقابل میان آذربایجان غربی و جمهوری نخجوان کمرنگ شود.

سعادت، منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو را از ظرفیتهای مناسب برای توسعه سرمایه گذاری های خارجی در استان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر اقدامات خوبی برای استقرار و توسعه صنایع پتروشیمی، توسعه حمل و نقل ریلی و هوایی، کشت و صنعت، ذوب آهن و فعالیتهای صنعتی و معدنی و کشاورزی در منطقه آزاد ماکو در حال انجام است که این امر می تواند فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری جمهوری نخجوان در این منطقه فراهم کند.

استاندار آذربایجان غربی همچنین گفت: راه اندازی بازارچه مرزی پلدشت و ارائه خدمات مختلف مرزی در این منطقه نیز از اقداماتی است که می تواند در تسهیل گسترش روابط فیمابین موثر واقع شود.

وی در پایان از واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری نخجوان برای سفر به استان آذربایجان غربی دعوت نمود.

رئیس مجلس عالی جمهوری نخجوان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر استاندار آذربایجان غربی به این کشور و تبریک انتصاب مجدد مهندس سعادت به استانداری آذربایجان غربی گفت: یقینا عملکرد موفق آقای سعادت در دوران پیشین مدیریت در آذربایجان غربی، باعث انتصاب مجدد ایشان به سمت استانداری آذربایجان غربی شده است و ما نیز از انتصاب مجدد وی خرسندیم.

طالب اف در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامات شایسته حیدرعلی اف در گسترش روابط با آذربایجان غربی افزود: پروتکلی که حیدرعلی اف در سال 1993 در سفر به ارومیه برای توسعه مناسبات با آذربایجان غربی امضاء نمود، باعث پایه ریزی تداوم و تعمیق همکاریها و مراودات فیمابین شد و امروز نیز ما از توسعه روابط نخجوان با این استان استقبال می کنیم.

وی با اشاره علاقمندی مردم نخجوان به توسعه مراودات با آذربایجان غربی نیز گفت: در سال 2013، حدود 135 هزار نفر از شهروندان نخجوان به آذربایجان غربی سفر کرده اند و این رقم در ماههای سپری شده از سال 2014در حدود 70 هزار نفر بوده است.

رئیس مجلس عالی نخجوان ادامه داد: همچنین حجم مبادلات تجاری جمهوری نخجوان و آذربایجان غربی از طریق مرز پلدشت در سال 2013، 9 میلیون دلار و در سال 2014 که هنوز چند ماه از ان باقی است در حدود 5 میلیون دلار بوده است.

طالب اف  در ادامه سخنان خود بر همکاریهای مشترک در زمینه های مختلف تاکید کرد و افزود: با توجه به وجود بسترهای لازم، دو طرف باید برای توسعه همکاری های مشترک بویژه در بخش های کشاورزی، پزشکی، علمی و صنعتی تلاش ها و اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما در تلاش هستیم با 24 ساعته نمودن فعالیت گمرک شاه تختی و مستقل نمودن آن از سایر گمرکات، زمینه های لازم را برای توسعه تجارت مرزی با آذربایجان غربی فراهم کنیم.


دسته بندی : سیاسی , اخبار ایران و جهان ,
برچسب ها : استاندار آذربایجان غربی , جمهوری خودمختار نخجوان , قربانعلی سعادت , حیدرعلی اف ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات