اورمو اؤلکه سی

نویسنده : admin سه شنبه 29 مهر 1393, 01:37
 کردها باید بدانند که عامل اصلی بقاء و تداوم حرکتشان علاوه بر تاریخی ارزشمند از مبارزه، همگرائی و تعامل در دوران های سرکوب اعراب سنی با جنبشهای شیعی مانند حزب الدعوه و مجلس اعلاء بوده است

به رغم اینکه تاریخ قرن بیستم در کردستان عراق با مبارزات آزادیخواهانه و ملی گرایانه بارزانی ها گره خرده است ، ولی با کمی تساهل می توان گفت که در بحران اخیر در کشور عراق و بدنبال تصرف شهر موصل و عقب نشینی نیروهای پیشمرگ در مناطق کردنشین - ایزدی نشین شنگال ، بارزانی ، توامان اخلاق و سیاست را باخت .

http://up.p30room.ir/uploads/141384306157961.jpg

به گزارش اورمولو آی آر به نقل از تدبیر 24 نظر به اینکه در تمامی نظامهای مبتنی بر ساختار فدرالی، ایالات در تصمیم سازیهای خارجی و بحرانهای امنیتی، تابعی از دولت مرکزی هستند ، بارزانی در یکی از پیچهای خطرناک عراق معاصر به جای موضعی ملی و قاطع در برابر دشمن مشترک ( داعش )، این بحران را متعلق به عراق عرب دانست که چون خطری را متوجه مناطق کردنشین نمی نماید، با طرح استقلال کردستان در آن بازه زمانی حساس، دست به تعمیق بحران برای حکومت مرکزی و منطقه اقلیم کردستان نمود. غافل از آنکه پس از دوران استقرار داعش در مناطق تحت کنترل و شهر موصل، گروه هدف بعدی خود کردها خواهند بود.
حتی پس از حمله داعش به کردهای شیعه مذهب شبک و کردهای ایزدی، پیشمرگ های کرد دست به عقب نشینی زدند که از آن تعبیر به عقب نشینی تاکتیکی نمودند و همین ترک میدان باعث یکی از جنایات های بزرگ در دوران معاصر در منطقه بین النهرین، توسط داعش گردید که البته نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه و نیروهای کرد سوری، با عملیات محدود خود تا حدودی این شکستها را پوشش دادند .
اما در خصوص ارتباطات منطقه ای کردهای عراق باید به یک نیروی جدید الورود در فضای اقتصادی و سیاسی آنها اشاره نمود. ترکیه که در سالیان اخیر شریک اول اقتصادی کردها می باشد همزمان دشمن راهبردی کردها نیز است که با درک سیاست کردی آن می توان این مهم را ثابت نمود. وجود کردستان عراق به عنوان یک بازار هدف مهم برای ترکیه و استفاده از فضای مرزی ترکیه برای صادرات مواد خام کردستان عراق مانند نفت، منطقه اقلیم را جذب ترکیه نموده و این در حالی است که وجود فرهنگ مصرف گرائی شدید متاثر از ترکیه، فرهنگ بورژوا مابانه ای را در کردستان عراق بوجود آورده که کردها را از ذات وجودی و انقلابی خود به دور نموده است به طوری که می توان یکی از دلائل عدم توفیق پیشمرگها در برابر داعش را در این امر جستجو نمود .
در خصوص ترکیه نیز باید عنوان نمود که یكی از متغیر هایی كه سیاست داخلی و خارجی ترکیه را از زمان فرو پاشی امپراطور عثمانی تا كنون به شدت تحت تاثیر قرارداده است، مساله کردها است. این متغیر هم در تعیین الگوی تعامل سیاسی در داخل تركیه و هم در تعیین الگوی شیوه رفتاری آن با سایر واحدهای سیاسی نقش مهمی ایفا نموده است. تركیه به عنوان همسایه بخش كردنشین عراق و سوریه، بدلیل سكونت بخش اعظم اقلیت كرد آن كشور در مناطق شرقی و در جوار مرزهای این دو کشور همواره از تاثیرات فرامرزی كُردهای منطقه بر امنیت ملی خود احساس خطر كرده و مهم ترین استراتژی خود را قطع ارتباط گروه های معارض كُرد با پشتیبانان قومی خود ترسیم نموده و به مرحله اجرا گذاشته است.
به دنبال نا آرامی های سوریه، ترکیه به عنوان حامی اصلی اپوزیسیون سیاسی – نظامی جریان اپوزیسیون داخلی و سپس حمایت حداکثری از جریانات سلفی تندرو مانند جبهه النصره و داعش، نقشی عمده را ایفاء نموده است که علاوه بر حل مشکل همیشگی استان هاتای که به صورت تاریخی مورد مناقشه با سوریه بوده است، از حزب کارگران کردستان ترکیه نیز در سوریه و مناطق کردنشین آن برای همیشه خلع ید نماید. از سوئی نیز با نفوذ بیشتر در مناطق کردنشین عراق، مجاری نفوذ نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه را به سوریه مسدود نماید. بنابراین کردفوبیای دولت ترکیه به عنوان پاشنه آشیل امنیتی آن درسیاستهای منطقه ای این کشورو در ارتباط با کردهای عراق و سوریه است .
ابعاد کردی سیاستهای سوری ترکیه موضوعی محوری در دخالت ترکیه در سوریه و عراق می باشد. فرستادن چریکهای بسیار از حزب کارگران کردستان ترکیه از ترکیه به کردستان عراق و مناطق کردنشین سوریه، در راستای تحلیل نیروی انسانی PKK قابل تحلیل می باشد.
در خصوص ابعاد کردی، سیاستهای سوری ترکیه باید گفت، اگر رژیم دمشق ماندگار باشد، حداقل برای یک بازه زمانی دمشق حضور نیروهای حزب کارگران کردستان در سوریه را تحمل و به PKK ای نمودن اپوزیسیون کرد در سوریه ادامه خواهد داد. چرا که اخیراً کردهای سوریه، به شعبات مختلف ودر مقیاس متفاوت به حامیان و مخالفان دمشق تقسیم شده اند. البته این کار ممکن است که کردها را از امتیازهای سیاسی بعد از رژیم اسد محروم کند .
موارد فوق برای ترکیه بسیار حائز اهمیت است، چرا که روابط تاریخی، فرهنگی و زبانی و هم چنین پیوستگی های ایدئولوژیکی مهمی بین کردهای سوریه و ترکیه وجود دارد. بالغ بر یک سوم چریکها و اعضای سیاسی حزب کارگران کردستان، ریشه های کرد سوری دارند و مدت حضور طولانی حزب کارگران کردستان در سوریه تحت رهبری حافظ اسد، اجازه تاسیس شبکه های سازمانی را بین حزب کارگران کردستان و کردهای سوریه به آنها اعطاء نمود. بنابراین رادیکالیزه شدن در داخل جنبش سیاسی کردهای سوریه ممکن است تاثیراتی مشابه بر روی کردهای ترکیه داشته باشد. چالش دیگری که گریبانگیر ترکیه است افزایش شمار پناهندگان سوری به مرزهای جنوبی ترکیه است. به طوری که در چند روز گذشته چندین هزار نفر از کردهای سوریه و از شهر کردنشین کوبانی به ترکیه مهاجرت نموده اند که شدیدا گرایشات PKK ای دارند. ترکیه از این می ترسد که نفوذ و رخنه پناهجویان، اعضاء حزب کارگران کردستان و همدردی ساکنین در شهرهای مرزی کردنشین ترکیه را نیز در بر گیرد. در این راستا و در یک اقدام برای جلوگیری از نفوذ حزب کارگران کردستان از طریق پناهندگان سوری ترکیه، گشتهای مرزی خود را در مرزهای دو کشور و برای جلوگیری از ورود اعضای حزب کارگران کردستان تشدید نموده است .
باید عنوان نمود که بارزانی و منطقه اقلیم کردستان عراق که تا کنون بازی اخلاق و سیاست را نه تنها در کشور عراق بلکه در مقابل کردهای خود باخته اند نیازی به بازتعریف در سیاستهای داخلی و منطقه ای برای آینده سیاسی خود دارند. در بعد سیاستهای داخلی کردها باید بدانند که عامل اصلی بقاء و تداوم حرکتشان علاوه بر تاریخی ارزشمند از مبارزه، همگرائی و تعامل در دوران های سرکوب اعراب سنی با جنبشهای شیعی مانند حزب الدعوه و مجلس اعلاء بوده است. در بعد خارجی نیز کردها باید به نقش عوامل فرامنطقه ای در تعارضات هویتی منطقه توجه داشته باشند. به طور مثال بازی جدید ترکیه در میدان درگیری منطقه در حال حاضر شامل موارد زیر است:
-انتقام از سوریه به دلیل حمایت از حزب کارگران کردستان و مساله ایالت اسکندرون ( هاتای )
-دسترسی به منابع انرژی ارزان توسط گروههای تروریستی مانند داعش
-تضعیف و تحلیل حزب کارگران کردستان ترکیه و شاخه سوری آن حزب اتحاد دموکراتیک که بسیاری از آنها تا قبل از بحران سوریه بر علیه ترکیه جنگیده اند .
-تضعیف جریان مسلط شیعی در حکومت عراق می باشد که همه این موارد حتی با سیاستهای رو به جلو بعدی کردهای عراق منافات دارد .


دسته بندی : سیاسی , اخبار ایران و جهان ,
برچسب ها : بارزانی , تجزیه عراق , داعش , تکفیری , اقلیم کردستان عراق , ترکیه , سوریه ,موضوعات
» اخبار اورمیه (903)
» اخبار بحران دریاچه اورمیه (1021)
» پروژه های عمرانی،خدماتی اورمیه (548)
» پروژه های عمرانی،خدماتی استان (172)
» سیاسی (178)
» اقتصادی (529)
» اجتماعی (323)
» ادب،فرهنگ و هنر (133)
» علمی، آموزشی (201)
» پزشکی،سلامت (204)
» میراث فرهنگی و گردشگری (401)
» حوادث و سوانح (227)
» هواشناسی (224)
» محیط زیست (261)
» گزارش تصویری (301)
» والیبال برتر (1077)
» ورزشی (218)
» اخبار ایران و جهان (218)
» وقایع تاریخی ایران و جهان (19)
» وقایع تاریخ آذربایجان (18)
» وقایع تاریخی اورمیه (10)
» تورک دیلی (8)
» نام آوران اورمیه (88)
» نام آوران آذربایجان (127)
» آذربایجان فولکلوری (11)
» آذربایجان دبلری (19)
» مذهبی دبلر (31)
» اورمو عاشیقلاری (19)
» موسیقی آذربایجانی (19)
» تورک شعرلر (7)
» استاد شهریار+شعر و عکس (10)
» داستان ها و افسانه های آذربایجان (8)
» فرودگاه اورمیه (3)
» دانشگاه اورمیه (10)
» امام زاده ها - مساجد تاریخی (24)
» بناهای تاریخی اورمیه (104)
» پارک های اورمیه (17)
» حمام های قدیمی اورمیه (5)
» دره ها-آبشارها -چشمه ها (18)
» قلعه ها -تپه ها-غارها (22)
» کلیساهای اورمیه (17)
» کتیبه های تاریخی اورمیه (7)
» مراکز اقامتی و تفریحی اورمیه (12)
» مقبره های اورمیه (10)
» موزه های اورمیه (12)
» در باره اورمیه (12)
» سوغات،صنایع دستی،غذاها (19)
» جاذبه های گردشگری و طبیعی اورمیه (60)
» گالری عکس بازار اورمیه (8)
» گالری عکس دریاچه اورمیه (33)
» گالری عکس اورمیه (60)
» گالری عکس اورمیه قدیم (11)
» آثار طبیعی آذربایجان غربی (36)
» آثار تاریخی آذربایجان غربی (104)
» گالری عکس سایر مناطق آذربایجان (25)
» تصاویر دیدنی (40)
» کلیپ شعرای آذربایجان (5)
» کلیپ اورمیه (5)
» کلیپ موسیقی آذربایجانی (7)
» کلیپ ورزشی (8)
» کلیپ های متفرقه (10)
» دانلود فایل های صوتی (5)

صفحات

پیوندهای روزانه

نویسندگان

» admin (6558)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic